Poradna

Knihy

Přednášky – Kurzy

Další odkazy

Internetový obchod

Planety ve znameních
Kniha: Planety ve znameních
Původní: 260
Akční cena: 260 Kč
(sleva -0%)

Buďte hrdí na svůj rodný jazyk a nevnášejte do něj neustále cizí výrazy

Já osobně velmi tíhnu k rodné zemi i k rodnému jazyku, a proto mi velmi vadí, když do rodné řeči neustále vnášíme cizí výrazy, aniž bychom museli. Přitom vše, co nazýváme cizími jmény, se dá nazvat jednoduchými a srozumitelnými slovy jazyka, s nímž jsme se narodili. Čeština je navíc nádherná, a je velká škoda, že ji ve své rodné zemi ani ve světě příliš nepropagujeme.

Podívejte se například na slovo kouč, které jsme převzali z anglického jazyka. Přitom můžeme používat místo něj slovo učitel, školitel nebo trenér.

Nebo se podívejte na slovo Halloween (helouín). Tento svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích a nepatří mezi naše tradiční svátky. K našim tradičním svátkům patří dušičky, vzpomínka na všechny zesnulé. Tak proč do našich tradic motáme stále tradice i názvy jiných zemí!

Dalším cizím slovem je slovo Santa Claus (Klaus). Ani toto slovo není typicky české a je k nám vnesené z Ameriky. Celé roky jsme zde měli Ježíška, najednou ale přijde Santa Claus a naše tradice začínají být odsunuté stranou. Není vám to alespoň trochu líto?

A citoslovce wow (vau) nemohu ani vystát, když ho slyším lidi vyslovovat. Toto slovo lidé používají jako reakci na něco překvapivého, co v nich vyvolalo nějaký údiv. Přitom mohou kdykoli říci: „To je zajímavé, úchvatné, pěkné“ atd. Toto slovo používají hodně ve své řeči cizinci. A my, abychom se jim přiblížili, chytáme se hned jejich výrazů. Podobně jsme na tom se slovy cool, in, atd.

Totéž bych mohla říci o slovu outfit. Neznamená to nic jiného než oděv nebo oblečení. My ale musíme používat slovo outfit.

Dalším slovem je slovo deprivace. Místo toho můžeme říci citové strádání. Navíc tomuto výrazu jistě každý lépe rozumí. Kdybych měla vypsat jen v oblasti psychologie to obrovské množství nesmyslných názvů, které se přitom dají nazvat jednoduše a srozumitelně, vypisovala bych je déle než týden.

S rozvojem duchovních směrů v naší zemi se k nám přeneslo i mnoho výrazů z Indie, Tibetu, Číny i jiných národů, a tak všude neustále slyšíme názvy jako čakry, karma, reinkarnace, nádí atd. Přitom všechna tato slova lze pojmenovat srozumitelnými výrazy naší rodné řeči.

Bohužel tím, jak chceme být světoví, používáme často jen samé cizí výrazy, zapomněli jsme ale používat selský rozum a zdravé uvažování, a pokud toto nenapravíme, tak ze všech těch nových názvů jednou zblbneme, protože trh i svět je jimi doslova přehlcený a my se v nich již téměř neorientujeme.


Věřte, že nemám nic proti jiným národům, jejich zvykům ani jazykům.
Chci jen upozornit na to, že když žijeme v Čechách, kde jsme se narodili, měli bychom dbát na to, abychom hovořili především svým rodným jazykem a lásce k němu bychom měli vést i své děti.

Na toto téma jsem se zmínila v jedné ze svých knih, kde jsem kromě jiného napsala:
Občas mi připadá, jako bychom se za svůj rodný jazyk styděli, protože česká slova nahrazujeme stále více slovy cizími, přitom to není vůbec třeba. Nádherně je vyznání českému jazyku vyjádřeno také v písni: „Ta naše písnička česká.“ V této písni se zpívá: „Ta naše písnička česká, ta je tak hezká, tak hezká, tak jako na louce kytička…,“ a v další části se zpívá: „Až se ta písnička ztratí, tak už nic nebudem mít, jestli nám zahyne, všechno s ní pomine, potom už nebudem žít“. Je to nádherné, že ano?

Osobně se snažím ve svém projevu (slovním i písemném) všem cizím slovům vyhýbat a hledám vždy vhodné české výrazy, protože si myslím, že náš jazyk je bohatý a krásný. Proto bychom se za něj neměli nikdy nikde stydět.

Možná tento příspěvek někoho popudí. Byla bych ale ráda, kdybyste se nad ním alespoň trochu zamysleli, a poctivě jste vyhodnotili, není-li na těchto řádcích alespoň trochu pravdy.


www.knihy-holoubkova.cz            Na tomto webu si můžete mé knihy koupit.
www.miroslavaholoubkova.cz

 

 

 


zpět na články

stránka |


tel. 724 112 434@ knihy-holoubkova@seznam.cz Psychologická poradna | Astrologická poradna | Manželská poradna | Osobní rozvoj | Duchovní rozvoj